Profilaktyka przy cukrzycy może uratować Twój wzrok

Twój wzrok

W Polsce zachorowalność na cukrzycę rośnie z roku na rok. Obecnie choruje na nią ok. 3 mln Polaków. Szacuje się, że co 20 człowiek na świecie choruje na cukrzycę. Odpowiedzialne za to są nie tylko mutacje genetyczne, ale przede wszystkim złe odżywianie, stres, leniwy tryb życia i …. nieświadomość zagrożenia.

Cukrzyca to poważna dolegliwość, która niekontrolowana może prowadzić do katastrofalnych w skutkach zmian w naszym ciele, również w obrębie narządu wzroku.

 

Cukrzycowy Obrzęk Plamki jest to?

Cukrzycowy obrzęk plamki to choroba, która jest groźna dla oczu i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Makulopatia cukrzycowa czyli cukrzycowy obrzęk plamki (DME) jest drugą najpopularniejszą (po AMD) chorobą oczu. Najczęściej niestety prowadzi do trwałego i bardzo poważnego uszkodzenia wzroku. Jest to choroa towarzysząca przy cukrzycy, która jest jedną z wiodących przyczyn ślepoty u ludzi dorosłych. Cukrzycowy obrzęk plamki jest następstwem tzw. retinopatii cukrzycowej, czyli stanu, który pojawia się w wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówki. Ważna jest świadomość osób z grupy ryzyka jak zastopować chorobę, i jakie podjąć kroki, by ochronić wzrok.

Na czym polega cukrzycowe DME?

Cukrzycowy obrzęk plamki  polega na zachodzeniu zmian w najważniejszych dla oka rejonach – rejonach widzenia, które związane są bezpośrednio z czytaniem, widzeniem kolorów, dostrzeganiem szczegółów. Powodem powstawania DME jest gromadzenie się płynu w plamce, czyli centralnej części siatkówki. Płyn przenika do plamki z uszkodzonych w efekcie cukrzycy naczyń siatkówki i naczyniówki (są to najważniejsze wewnętrzne warstwy oka).

Jak rozpoznać obrzęk plamki?

Głównym objawem, który może zauważyć sam pacjent są: znaczne pogorszenie ostrości wzroku oraz rozmyte postrzeganie rzeczywistości. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie poniższe objawy, powinien niezwłocznie zgłosić się do okulisty:

  • zamazane obrazy, nieostre widzenie (zarówno z bliska, jak i z daleka)
  • widzenie kolorów jako wyblakłych
  • „plamki” widoczne w polu widzenia
  • zmiana kształtów: linie proste falują lub stają się przerywane
  • zniekształcenie linii, kształtów

Jak ochronić się przed utratą wzroku?

Cukrzycy są narażeni na stopniowe pogarszanie i utratę wzroku. Na szczęście odpowiednia profilaktyka pozwala znacząco obniżyć ryzyko zupełnej utraty wzroku. Odpowiednie leczenie i badania kontrolne mogą uratować wzrok. Aby uchronić się przed utratą wzroku, będącą konsekwencją powikłań cukrzycowych należy:

  1. Regularnie odwiedzać okulistę i poddawać się diagnostyce okulistycznej (przynajmniej raz na pół roku); Chorzy ze stwierdzoną retinopatią powinni zgłaszać się do okulisty częściej.
  2. Kontrolować poziom cukru we krwi – nie wolno dopuszczać do hiperglikemii, która jest istotnym czynnikiem ryzyka.
  3. Należy kontrolować ciśnienie tętnicze i w razie nieprawidłowych wartości podejmować leczenie.
  4. Należy kontrolować poziom cholesterolu i w razie nieprawidłowości podejmować leczenie.

Co ważne i o czym niestety wielu cukrzyków nie wie lub nie pamięta – należy przynajmniej 2 razy do roku wykonywać kontrolne badania okulistyczne.

Dlaczego regularne badania są tak ważne?

We wczesnych etapach rozwoju choroby, retinopatia nie daje widocznych objawów. Jedynie lekarz dysponujący specjalistycznym sprzętem takim jak np. OCT tomografia gałki ocznej, może po badaniu stwierdzić zmiany w gałce ocznej. W naszym Centrum Medycznym MedicaVision posiadamy niezbędną aparaturę do pogłębionej diagnostyki oka. Obrzęk plamki może pojawić się na każdym stadium retinopatii cukrzycowej – nie warto czekać na widoczne objawy postępującej choroby – im wcześniej wykryta, tym większe szanse na wyleczenie.

Jak wygląda diagnostyka?

Jeżeli pacjent choruje na cukrzycę, niezwłocznie po rozpoznaniu choroby, powinien mieć wykonane kontrolne badanie okulistyczne, wraz z badaniem dna oka po rozszerzeniu źrenicy. Najlepszą i najdokładniejszą diagnostyką DME jest badanie OCT czyli obrazowanie centralnej siatkówki zwane również tomografią optyczną. Badanie jest nieinwazyjne, krótkie i bezbolesne, a za to bardzo dokładne. Badanie to jest dostępne w każdym oddziale Centrum Medycznego MedicaVision.

Jakie jest leczenie?

Nie należy obawiać się leczenia – istnieje przynajmniej kilka metod leczenia w retinopatii cukrzycowej. Najważniejsze jest to, by pacjent wiedział, że choruje.

Istnieją specjalne grupy leków, które umożliwiają leczenie makulopatii cukrzycowej. Niestety, nie zawsze możliwe jest leczenie farmakologiczne – w przypadkach bardzo zaawansowanej makulopatii podawanie leków może okazać się bezskuteczne. Inną metodą leczenia makulopatii cukrzycowej, a tym samym sposobem na ochronę wzroku, jest zabieg laserowy – jest to leczenie dzięki któremu możliwe jest całkowite zastopowanie choroby. Dzięki laseroterapii możliwe jest obniżenie stężenia VEGF i zahamowanie rozwoju DME. Nie ma ryzyka uszkodzenia wzroku, ponieważ wiązki lasera nie są kierowane na centrum widzenia. Leczenie jest bezbolesne. Zabieg jest bezpieczny, bardzo skuteczny i bardzo precyzyjny, który wykonujemy w Centrum Medycznym MedicaVision. Trwa on klika minut, jest wykonywany w gabinecie zabiegowym w znieczuleniu miejscowym. Zabieg fotokoagulacji i pozostałe zabiegi laserowe nie wymagają długiej rekonwalescencji, nie są bolesne i pacjent samodzielnie po zabiegu może wrócić do domu.

W zależności od tego co wykażą badania diagnostyczne, okulista zaleci najbardziej optymalną metodę leczenia. Nie bójmy się wizyty u okulisty – może się bowiem okazać, że rutynowa kontrola ocali nam wzrok!

Leave a reply