Menu
Menu

Okulistyka to dział medycyny zajmujący się leczeniem schorzeń oczu. W MedicaVision pacjenci mogą korzystać z różnych usług związanych z profilaktyką oraz z leczeniem problemów ze wzrokiem. Zajmujemy się m.in. zaćmą, jaskrą, wykonywaniem witrektomii, badaniami diagnostycznymi czy leczeniem laserowym.

Umów się na wizytę!

Badania diagnostyczne

MedicaVIsion wyposażona jest w światowej klasy aparaturę pozwalającą na precyzyjną i szybką diagnostykę:

  • OCT – tomografia siatkówki i plamki. Optyczna, koherencyjna tomografia tylnego odcinka oka w domenie spektralnej na aparacie REVO Nx firmy Optopol.
  • OCT – tomografia nerwu wzrokowego, ocena progresji jaskry. Optyczna koherencyjna tomografia tylnego odcinka oka w domenie spektralnej na aparacie REVO Nx firmy Optopol.
  • AS-OCT – optyczna koherentna tomografia, przekrojowe zobrazowanie struktur przedniego odcinka oka: rogówki, kąta przesączania, komory przedniej, centralnej części soczewki oraz tęczówki na aparacie REVO Nx firmy Optopol.
  • Angio-OCT – nieinwazyjna, bezkontrastowa angiografia, ocena krążenia w siatkówce, przestrzenne obrazowanie struktur naczyniowych oka oraz poszczególnych struktur warstw siatkówki oka na aparacie REVO NX.
  • Angiografia fluoresceinowa oka (AF) badanie kontrastowe naczyń krwionośnych.
  • Perymetria komputerowa statyczna lub kinetyczna – badanie pola widzenia na aparacie MonCV3 firmy METROVISION.
  • USG – Ultrasonografia gałki ocznej w projekcji „A”, „B”, „A+B” na aparacie Sonomed VuPAD.
  • Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – Tonometria bezdotkowa „air-puff” z odpowiedzią rogówki na aparacie Tonofer III Nidek.
  • AutoRefraktoKeratoTonometria z Pachymetrią – pomiar mocy refrakcji i krzywizny rogówki wraz z bezdotykowym pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego i pomiarem grubości rogówki.
  • Topografia rogówki na aparacie Antares CSO, zaawansowana analiza morfologiczna i funkcjonalna rogówki.

AMD zwyrodnienie plamki

Zwyrodnienie plamki to choroba powiązana ze starzeniem się organizmu, w której dochodzi do stopniowego upośledzenia centralnego widzenia, koniecznego do czytania, rozpoznawania twarzy czy prowadzenia samochodu. AMD to poważne schorzenie, którego nie można lekceważyć. Brak leczenia może wiązać się z trwałą utratą widzenia centralnego.

W MedicaVision proponujemy pacjentom wszystkie możliwe terapie: anty-VEGF, zabiegi laserowe.
Terapia anty-VEGF stosowana jest przez lekarza w postaci iniekcji. Zabieg trwa ok 30 min a Pacjent tego samego dnia wraca do domu.
Zabieg iniekcji doszklistkowej wykonywany jest w CM Medica Vision w warunkach szpitalnych, na bloku operacyjnym.
Wczesne wykrycie wysiękowego AMD jest kluczowe dla uratowania wzroku.

Witrektomia

Witrektomia jest operacją mikrochirurgiczną w tylnym docinku oka stosowaną w następujących schorzeniach:

  • Choroby siatkówki: odwarstwienie siatkówki, niedrożność naczyń siatkówki, otwory siatkówki (w tym otwór w plamce, obecność błon przed i podsiatkówkowych, krwotoki podsiatkówkowe.
  • Wylewy krwi do wnętrza oka, będące powikłaniem chorób ogólnoustrojowych, głównie cukrzycy, niedokrwistości a także urazów oka.
  • Przenikające urazy gałki ocznej oraz stany pourazowe oka, także z obecnością ciała obcego we wnętrzu oka.
  • Powikłania wcześniej wykonanych zabiegów na oku: stany zapalne, krwotoki, jaskra następowa i inne.
  • Inne zmiany patologiczne w ciele szklistym: stany zapalne i pozapalne doprowadzające do znacznego pogorszenia widzenia wskutek powstania gęstych mętów.

WITREKTOMIA to często zabiegi ostatniej szansy na poprawę widzenia, kiedy konieczna jest natychmiastowa ingerencja w siatkówce czy też w plamce żółtej. W wielu schorzeniach jest to jedyna skuteczna metoda leczenia.

Wskazania do zabiegu witrektomii:

  • odwarstwienie siatkówki,
  • retinopatia cukrzycowa,
  • urazy gałki ocznej,
  • krwotoki do komory ciała szklistego,
  • przedsiatkówkowe i podsiatkówkowe otwory w plamce,
  • błony nasiatkówkowe i podsiatkówkowe,
  • powikłania po wcześniejszych operacjach okulistycznych.

Zabieg witrektomii wykonywany jest w Centrum Medycznym MedicaVision w warunkach szpitalnych, na bloku operacyjnym. Zabieg trwa do 60 minut. Czas pobytu pacjenta w szpitalu jest zależny od rodzaju zabiegu witrektomii. Pacjent wychodzi do domu tego samego dnia. Cały zabieg odbywa się w kroplowym znieczuleniu miejscowym oka, czyli tylko za pomocą kropli do oczu. Przez cały czas pacjent zachowuje pełną świadomość i kontakt z lekarzem operującym.

Leczenie jaskry

Jaskra to schorzenie oczu, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Efektem jest stopniowe ograniczenie pola widzenia, obniżenie ostrości wzroku, a następnie trwała utrata wzroku.

Jaskra to bardzo skomplikowana i trudna choroba, ponieważ powoduje ubytki w polu widzenia. Jest chorobą podstępną, rozwijającą się powoli. Postępujące ubytki w polu widzenia początkowo są niezauważalne dla chorej osoby. Jaskra najczęściej zostaje zdiagnozowana wtedy, gdy nastąpi uszkodzenie ponad 30% komórek nerwowych. Należy systematycznie odbywać kontrolę okulistyczne, aby wcześnie wykryć jaskrę.

Wykorzystanie nowych technologii w CM Medcia Vision pozwala na diagnostykę jaskry już we wczesnym jej stadiach i szybkie podjęcie leczenia. Jedyną metodą ochrony przed jaskrą i jednocześnie sposobem na zachowanie wzroku są regularne badania kontrolne wykonywane u okulisty. Niestety, jaskra należy do chorób nieuleczalnych, ale można zahamować jej postęp. . W CM MedicaVision stosujemy najskuteczniejsze oraz najmniej inwazyjne metody leczenia jaskry:

  • selektywną laserową trabekuloplastykę (SLT),
  • mikroplusową laserową trabekuloplastyka (MLT),
  • irydotomii laserem YAG.

Zaletą tych trzech metod jest ich precyzja oraz możliwość powtarzania.

KIEDY WARTO ODWIEDZIĆ LEKARZA?

  1. Zawsze, gdy zauważasz u siebie niepokojące objawy – od pieczenia, które może być objawem zapalenia, po zmiany w polu widzenia, które mogą być objawem poważnej choroby okulistycznej.
  2. Masz niewytłumaczalne, powtarzające się bóle głowy.
  3. Chorujesz na choroby ogólne np. nadciśnienie tętnicze, czy cukrzycę.
  4. Choroby okulistyczne występują u Ciebie w rodzinie.

Chcesz upewnić się, że Twój wzrok jest zdrowy? NIE CZEKAJ! Zgłoś się na kontrolne badanie okulistyczne.

Leczenie laserowe

Laserowe leczenie schorzeń oczu jest dziś jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych w okulistyce. Laser świetnie sprawdza się na przykład przy zmianach degeneracyjnych siatkówki. W Centrum Medycznym MedicaVision wykonujemy następujące zabiegi laserowe:

  • usunięcie zaćmy wtórnej
  • usunięcie ogniskowej zmiany siatkówki
  • leczenie jaskry
  • leczenie naczyniowych zmian o charakterze zatorowym i zakrzepowym
  • leczenie zmian cukrzycowych, które pojawiają się na dnie oka.

Leczenie zaćmy

Zaćma, nazywana również kataraktą, to choroba oczu polegająca na nabytym lub postępującym zmętnieniu soczewki oka, w wyniku czego następuje pogorszenie ostrego widzenia.

Przeprowadzamy kwalifikację do zabiegów usunięcia zaćmy, obejmującą kompleksowe badanie okulistyczne wraz z wywiadem okulistycznym. Nasze badania kwalifikacyjne wykonywane są w oparciu o aktualne wytyczne światowej chirurgii okulistycznej i obejmują również badania dodatkowe, w tym ocenę śródbłonka rogówki, badanie OCT plamki oraz USG gałki ocznej. Nasz doświadczony zespół dzięki nowoczesnym, bardzo precyzyjnym urządzeniom zapewnia optymalny dobór najlepszych soczewek wewnątrzgałkowych.

W CM Medica Vision od 17 lat zajmujemy się chirurcznym leczeniem zaćmy. Obecnie zabieg usunięcia zaćmy wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Sam zabieg trwa 15-20 min, a Pacjent opuszcza szpital tego samego dnia. Stosowaną techniką leczenie jest fakoemulsyfikacja zaćmy. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym oka, za pomocą kropli.

Obecnie pacjenci mają do wyboru szeroką gamę sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych, przeznaczonych do wszczepienia w miejsce zmętniałej soczewki. W zależności do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta nowa soczewka może spełnić szereg funkcji z zapewnić ostre widzenie po zabiegu.

Jaką soczewkę wybrać? CM Medica Vision posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz soczewek refrakcyjnych renomowanych firm światowych:

  • Soczewki asferyczne, jednoogniskowe
  • Soczewka jednoogniskowa Żółta z filtrem światła
  • Soczewka toryczna – do korekcji astygmatyzmu rogówkowego
  • Soczewka multifokalna – umożliwiają widzenie do dali, pośrednie i do bliży. Po operacji usunięcia zaćmy masz szansę pozbyć się na zawsze okularów.
  • Soczewka multifokalna toryczna –

W CM Medica VIsion gwarantujemy kompleksową opiekę nad Pacjentem. Nasi doświadczeni specjaliści chorób oczu jak i najnowocześniejsza apratura zapewniają bezpieczeństwo i wygodę Pacjenta podczas wykonywanych badań specjalistycznych i zabiegów.

Drobne zabiegi

W MedicaVision wykonujemy drobne zabiegi na powierzchni oka. Zabiegi poprzedzane są badaniem kwalifikacyjnym. Wykonujemy je w trybie jednodniowym, w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych.

MedicaVision zajmuje się między innymi:

  • usuwaniem zmian na powiekach: kępki żółte, gradówki, skrzydliki (w tym z przeszczepem), brodawczaków, torbieli, rogówek skórnych,
  • płukaniem kanalików łzowych,
  • usunięciem ciała obcego,
  • operacjami na powiece.

Salony optyczne

Salony Optyczne MedicaVision to miejsce, gdzie znajdziesz szeroki wybór opraw okularowych zgodnych z aktualnie panującą modą i trendami. Oprawy dobierzemy do kształtu Twojej twarzy, by zapewnić wygodę oraz podkreślić niepowtarzalność i urodę. Gwarantujemy optymalną korekcję okularową, dobraną do Twojego stylu życia, specyfiki pracy i aktualnych trendów na rynku. Posiadamy również szeroki wybór soczewki kontaktowe, które dzięki uszlachetnieniu powłokami antyrefleksyjnymi zapewnią Ci komfort w ciągu dnia.