Ochrona oczu przed słońcem. Zadbaj o swoje oczy latem.
Jak możemy zadbać o swoje oczy latem?
Latem oczy należy chronić przed słońcem. Jednym z najlepszych sposobów na ochronę oczu są okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne ze specjalnymi szkłami. Trzeba jednak pamiętać, że w takie okulary warto zainwestować, aby mieć pewność, że posiadają niezbędne filtry UV.
Czy okulary przeciwsłoneczne są szkodliwe dla naszego zdrowia?
Okulary przeciwsłoneczne możemy podzielić na dwie grupy. Okulary, które spełniają funkcję ozdobną oraz okulary, które chronią oczy przed promieniowaniem. Te, które chronią oczy posiadają odpowiedni filtr przeciw UV, te które są tzw. ozdobne nie posiadają go, tym samym są bardzo niebezpieczne dla oka. Jeśli założymy ciemne szkła bez filtrów, to takie okulary mogą nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W ciemnym otoczeniu nasze źrenice naturalnie się rozszerzają, przez co do wnętrza oka trafia więcej niebezpiecznych promieni. Takie promieniowanie może uszkodzić delikatne struktury: siatkówkę, soczewkę i spowodować w nich nieodwracalne zmiany. Musimy pamiętać, że promienie docierają do naszych oczu również odbite od piasku, wody czy gładkich powierzchni takich jak jezdnia. Dzieci są o wiele bardziej narażone na promienie UV i ekspozycję światła odbitego niż dorośli. Dzieję się tak ponieważ dzieci mają większe źrenice i bardziej przejrzyste soczewki. 80% promieni UV absorbowana jest do 18 roku życia.
Jakie choroby powodują promienie UV?
AMD czyli degeneracja plamki żółtej siatkówki, odpowiedzialnej za precyzyjne i ostre widzenie. Światło słoneczne ma wpływ na powstanie zaćmy (katarakty) objawiającej się zmętnieniem soczewki. Skóra wokół oczu jest dużo bardziej narażona na negatywny wpływ światła słonecznego ponieważ jest dużo cieńsza niż gdzie indziej. Działanie słońca to może powodować raka skóry. 20% diagnozowanych guzów dotyczy powiek. Najgroźniejszą jego postacią jest czerniak, który prowadzi do uszkodzenia zarówno siatkówki, tęczówki i skóry powiek oka.
Jak należy chronić oczy?
Aby zadbać o nasz wzrok i bezpieczeństwo naszych oczu należy nosić bezbarwne lub przeciwsłoneczne szkła, które można montować zarówno w okularach korekcyjnych, jak i w tzw. zerówkach. To, czy skutecznie chronią oczy określa specjalny wskaźnik E-SPF. Im większa wartość tym lepiej chronimy nasze oczy. Pomocy możemy szukać u optyków w placówkach Medica Vision, którzy potrafią dobrać szkła oraz oprawki, doradzą również kierowcom. Należy wiedzieć, że oczy chronimy poprzez noszenie okularów o ciemnych szkłach, z polaryzacją czy z soczewką fotochromową.
Soczewki kolorowe, zmieniające barwę, inteligentne – cóż to takiego?
Soczewki fotochromowe są to inteligentne soczewki, które reagują na światło – przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają się. W salonach Medica Vision posiadamy szeroką gamę okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, soczewki fotochromowe jak również soczewki łączące w sobie zalety soczewek fotochromowych i polaryzacyjnych. Proponowane w naszych salonach okulary zapewniają nie tylko bezpieczeństwo oczu, zapewniają również jakość i komfort widzenia. Mówiąc o bezpieczeństwie w słoneczne dni należy również wspomnieć o soczewkach kolorowych. W ofercie salonów Medica Vision posiadamy najnowszej generacji soczewki kolorowe o barwieniu selektywnym. Barwienie dopasowuje się do pacjenta subiektywnie, czyli to sam pacjent musi zdecydować które barwienie jest dla niego najlepsze. Pacjent testuje różne barwienia w różnych warunkach i określa, w których jego wzrok najbardziej odpoczywa, w których jakość widzenia jest najlepsza. Takie barwienia są szczególnie polecane przy różnych rodzajach schorzeń wzroku np. przy retinopatii, AMD, zaćmie, jaskrze.
Dlaczego jest tak ważna polaryzacja?
Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych zwiększa naturalną percepcję kolorów oraz poprawia kontrast i widoczność. Dlatego jest tak ważna przy doborze okularów dla kierowców i osób aktywnych. Standardowe soczewki przeciwsłoneczne redukują jasność, ale nie zapobiegają olśnieniu powodowanemu przez światło odbite od płaskich błyszczących powierzchni. Natomiast soczewki z polaryzacją redukują odblaski od poziomych powierzchni zapewniając użytkownikowi bezpieczeństwo i komfort zarówno podczas prowadzenia samochodu jak i wszystkich aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki takiej ochronie oczy są mniej zmęczone i łatwiej o koncentrację. W ofercie Medica Vision posiadamy najnowszej generacji soczewki polaryzacyjne dzięki doskonałym właściwościom optycznym zapewniające lepszą ochronę wzroku i komfort widzenia jak również 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dodatkowo w ofercie salonów Medica Vision posiadamy soczewki łączące ze sobą zalety soczewek fotochromowych i polaryzacyjnych. To wyjątkowe soczewki dla kierowców choć nie tylko. Takie połączenie daje komfort widzenia w każdych warunkach. Filtr polaryzacyjny zapewnia maksymalny komfort widzenia oraz bezpieczeństwo, warstwa fotochromowa reagując na światło widzialne powoduje zaciemnienie soczewek w słoneczną pogodę jak również reaguje na promieniowanie UV powodując dodatkowe zaciemnienie soczewek.
Kto powinien nosić okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne powinny nosić każdy, zarówno dzieci i osoby starsze. Szczególnie narażona na ryzyko uszkodzeń ze strony słońca jest siatkówka u osób młodych, ponieważ nie zawiera ona jeszcze specjalnego żółtego pigmentu chroniącego siatkówkę przed wpływem szkodliwych promieni UV. Sama siatkówka posiada własne mechanizmy obronne tj. nabłonek barwnikowy siatkówki i błona naczyniowa, które zawierają melaninę pochłaniającą promienie UV i jednocześnie chronią siatkówkę przed uszkodzeniem tym promieniowaniem. Niestety wraz z wiekiem poziom melaniny zmniejsza się – ulega fotorozkładowi – i jednocześnie stanowi gorszą ochronę przed uszkodzeniami ze strony promieni UV. W wyniku tych wszystkich negatywnych procesów zachodzących w siatkówce pod wpływem promieniowania UV dochodzi do obumierania pręcików i czopków, ponieważ nie są one odpowiednio odżywione, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).
Jak powinny być dobrane okulary przeciwsłoneczne?
Zacznijmy od tego, że nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych w butikach, na straganach czy bazarach, takie okulary nie chronią nas przed promieniami UV. Co gorsza, źrenica schowana za ciemną soczewką okularową rozszerza się i wpuszcza więcej światła a tym samym szkodliwych promieni UV do wnętrza oka, przez co okulary zamiast pomagać, mogą nam zaszkodzić. Okulary zabezpieczające nasze oczy przed słońcem należy kupić u optyka, który odpowiednio nam doradzi i dobierze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i naszej wady wzroku (nie każdy wie, że można mieć korekcyjne okulary przeciwsłoneczne). Bardzo ważne jest również zabarwienie okularów które ma duże znaczenie dla oczu. Najbezpieczniejsze kolory szkieł to brązowy, szary i zielony. Czarny może powodować, że źrenice rozszerzają się i przez to dopuszczają więcej światła niż gdybyś nie miał okularów. Liczy się także kształt okularów – powinien być taki, by zapewnić ochronę okolic skroni.
(rozmowa z dr n med Elżbietą Jabłońską-Szadkowską – okulistką z wieloletnim doświadczeniem, właścicielką Medica Vision)
Leave a reply