Kiedy z dzieckiem do okulisty?

Dziecko to wyjątkowo trudny pacjent – trudny pod względem diagnostyki. Przede wszystkim dlatego, że dziecku często ciężko dokładnie wyrazić „co jest nie tak” i co dzieje się ze wzrokiem. Na szczęście nowoczesna diagnostyka i zaawansowany sprzęt komputerowy pozwalają zbadać wzrok dziecka nawet wtedy, gdy nie daje ono okuliście żadnych wskazówek.

Jak często chodzić z dzieckiem do okulisty?

Niestety, najczęściej rodzice dziecka decydują się na wizytę u okulisty dopiero wtedy, gdy sami zauważą niepokojące objawy. Nie jest to jednak prawidłowe podejście. Dziecko może bowiem długo nie zdradzać objawów choroby, nie mówić o niej, nie ujawniać żadnych symptomów – a choroba oczu w porę rozpoznana może być zupełnie wyleczona lub zastopowana jeszcze w momencie, gdy nie ma tak ogromnego wpływu na wzrok.

Do okulisty warto wybierać się profilaktycznie – podobnie jak do dentysty, powiedzmy „na przegląd”. Taka zapobiegawcza wizyta zapewni naszemu dziecku komfort widzenia, a my będziemy spokojniejsi wiedząc, że dziecko dobrze widzi.

Kiedy z dzieckiem do okulisty?

Nie ma wieku idealnego na pierwszą poważną wizytę u okulisty. Oczywiście dziecko tuż po urodzeniu i w krótkim okresie po narodzinach jest przynajmniej kilka razy badane przez lekarzy okulistów. Później, gdy spokojnie rośnie sobie w domowym zaciszu pod opieką rodziców, Ci nie zawsze sprawdzają czy ze wzrokiem maluszka wszystko jest w porządku. I trudno się temu dziwić – dziecko, które cały czas leży patrząc zwykle przed siebie może wcale nie ujawniać objawów wady wzroku. To właśnie dlatego warto z dzieckiem w każdym wieku, przynajmniej raz na pół roku wybrać się profilaktycznie na konsultację okulistyczną.

Kolejne lata dojrzewania dziecka oraz to jak zmienia się jego otoczenie, jego codzienne zadania i aktywności – pojawia się na przykład samodzielne czytanie, oglądanie telewizji czy korzystanie z komputera. Te czynności mają znaczący wpływ na kondycję wzroku dziecka – rodzic powinien wtedy szczególnie uważnie obserwować zachowanie dziecka i jego wzrok.

Jakie objawy u dziecka są bezwzględnym sygnałem, że należy pilnie udać się do okulisty?

Jeśli zauważymy jakiekolwiek z poniższych zachowań dziecka, należy jak najszybciej udać się do okulisty:

  • mrużenie oczu
  • tarcie oczu
  • zezowanie
  • trudności z czytaniem drobnego tekstu
  • problemy z równym pisaniem
  • trzymanie książek i zeszytów bardzo blisko oczu
  • problemy z rozpoznawaniem kolorów
  • problemy z rozpoznawaniem kształtów
  • problemy z rozpoznawaniem przedmiotów, które wcześniej były znane
  • jakiekolwiek fizyczne zmiany w oku zauważalne gołym okiem

Czy można określić harmonogram wizyt u okulisty

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twoje dziecko nie ma problemów ze wzrokiem – lub jeśli je ma, są one pod kontrolą lekarza – odwiedzaj ze swoją pociechą okulistę w miarę regularnie.

W pierwszych dniach życia dziecka.

3-4 miesiąc życia dziecka Mniej więcej po 3 miesiącu, warto odwiedzić okulistę profilaktycznie.

2-3 latek u okulisty Rodzice najczęściej zauważają problemy ze wzrokiem, gdy dziecko trafia do przedszkola. W tym wieku okulista jest w stanie rozpoznać nadwzroczność lub krótkowzroczność u dziecka. Jeżeli u dziecka lekarz zdiagnozuje wadę wzroku, będzie można od razu rozpocząć leczenie i rehabilitację wzroku, aby oko wyleczyć lub by zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby. W przypadku niektórych wad wzroku istnieje spora szansa na zupełne zatrzymanie rozwoju wady wzroku.

A co z uczniami, obowiązkowe badanie okulistyczne?

Rodzice ucznia powinni być szczególnie wyczuleni na problemy dziecka ze wzrokiem. Wraz z pójściem do szkoły zmienia się dla oczu dziecka bardzo wiele – narząd wzroku jest mocniej, dłużej i efektywniej eksploatowany (co jest związane z nauką i skupianiem swojej uwagi np. na nauczycielu czy książce). Badania kontrolne należy przeprowadzić przynajmniej raz na pół roku.

 Jak wygląda badanie takiego malucha?

U noworodków ocenie podlega soczewka i dno oka. W Centrum Okulistycznym Medica Vision w Augustowie posiadamy niezbędny sprzęt do zbadania dzieci jak również mamy dostosowane do tego gabinety okulistyczne.

U dzieci starszych, zwłaszcza gdy zezują lub istnieje u nich podejrzenie wady wzroku, dodatkowo bada się ostrość wzroku i określa się wadę wzroku. Ostrość wzroku bada się polecając dziecku odczytanie ze ściśle określonego dystansu, pokazywanych optotypów o różnej wielkości. Mogą to być obrazki, literki, cyferki w zależności od wieku i umiejętności dziecka. Badanie przeprowadza się 2-etapowo, tzn. przy wąskich i szerokich źrenicach, czyli po podaniu kropli. W Medica Vision stosujemy specjalne krople dla dzieci, które nie są piekące a przez to dziecko nie odczuwa bólu.

Podsumowując badanie okulistyczne trwa zwykle 40-60 minut (wraz z 10 minutową przerwą na pełne zadziałanie kropli) więc należy to uwzględnić planując wizytę u okulisty. Badanie okulistyczne nie boli, a przebiega sprawniej i krócej, gdy dziecko współpracuje z lekarzem je wykonującym. Warto z dzieckiem porozmawiać przed badaniem okulistycznym i przygotować je do tego badania.

Jeśli szukasz profesjonalnego gabinetu okulistycznego, w którym Twoja pociecha może liczyć na fachową pomoc i indywidualne podejście: z sercem, uśmiechem, w formie zabawy – umów wizytę kontrolną w Medica Vision – ZAPRASZAMY!

 

 

Leave a reply